Επιδόματα & Παροχές για Οικονομική Αδυναμία & Φυσικές Καταστροφές

Ο Δήμος Φαρσάλων σας ενημερώνει ότι στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να βρείτε όλο το χρήσιμο υλικο σχετικά σχετικά με τις  πλημμύρες της 18ης και 19ης Σεπτεμβρίου 2020, αιτήσεις ενίσχυσης, αρμόδιοι ανταποκριτές, κ.α.

1.Κήρυξη του Δήμου Φαρσάλων σε κατάσταση Έκτακτης Ανάγκης

2.Ενημέρωση για την διαδικασία καταβολής ενισχύσεων λόγω  των πλημμυρών στις 18.09.2020

3.Ενημέρωση για την διαδικασία καταβολης ενισχύσεων  για τις πληγείσες επιχειρήσεις λόγω των πλημμυρών στις 18.09.2020

4.Οδηγίες υγιεινής κατόπιν των έντονων πλημμυρών

5.Ενημερωτικό υλικό  από το Υπουργείο Υποδομών

6.Αρμόδιοι ανταποκριτές ΕΛΓΑ

7.Απαγόρευση κυκλοφορίας βαρέων οχημάτων στην ε.ο. Λάρισας-Φαρσάλων-Δομοκού

8.Παρεμβάσεις του Υπουργείου Οκονομικών για τις πληγείσες επιχειρήσεις

9.Άνοιξε η πλατφόρμα gov.gr για τα έκτακτα μέτρα στήριξης λόγω του μεσογεικαού κυκλώνα “ΙΑΝΟΣ”

10. Eνημέρωση πολιτών για τη χορήγηση των οικονομικών ενισχύσεων, τις διαδικασίες χορήγησης αυτών και τη χορήγηση της στεγαστικής συνδρομής (Σ.Σ.) για την αποκατάσταση των ζημιών σε κτίρια από τις πλημμύρες της 18ης και 19ης Σεπτεμβρίου 2020

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

11.Χορήγηση στεγαστικής συνδρομής

12.Eπιδότηση ενοικίου πληγέντων λόγω  μεσογειακού κυκλώνα “ΙΑΝΟΥ”

12.02.2021

Συμπληρωματική χορήγηση οικονομικής ενίσχυσης (600,00 €) στα νοικοκυριά των οποίων βοηθητικοί χώροι/αποθήκες της κύριας κατοικίας αυτών πλήγηκαν από τις φυσικές καταστροφές που σημειώθηκαν από την πορεία του μεσογειακού κυκλώνα «ΙΑΝΟΣ» και των συνεπακόλουθων πλημμυρών.

Συμπληρωματική χορήγηση οικονομικής ενίσχυσης.

Παράταση ΘΕΟΜΗΝΙΑ «ΙΑΝΟΣ» «Παράταση προθεσμίας υποβολής αιτήσεων».

Παράταση υποβολής αιτήσεων στεγαστικής συνδρομής.