«9ος ΑΧΙΛΛΕΙΟΣ ΑΘΛΟΣ» και «6ος ΑΓΩΝΑΣ ΔΡΟΜΟΥ 5,2 χλμ »

Ο Δήμος Φαρσάλων και ο Οργανισμός Πολιτισμού Αθλητισμού Κοινωνικής Προστασίας – Αλληλεγγύης Δήμου Φαρσάλων (Ο.Π.Α.Κ.Π.Α. Δ.Φ.) και η Περιφέρεια Θεσσαλίας, σε συνεργασία με την Ελληνική Ομοσπονδία Συλλόγων Λαϊκού Μαζικού Αθλητισμού – Υπεραποστάσεων (ΕΟΣΛΜΑ-Υ), διοργανώνουν και προκηρύσσουν ημιμαραθώνιο αγώνα δρόμου, μήκους 21.100 μ., που θα διεξαχθεί σύμφωνα με τους παρακάτω όρους:

1.Ημερομηνία διεξαγωγής
Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2022
2. Στοιχεία αγώνα
Απόσταση: 21.100 μ.
Ώρα εκκίνησης: 9:00 π.μ.
Τόπος διεξαγωγής: Φάρσαλα.
Περιγραφή της διαδρομής:

ΕΚΚΙΝΗΣΗ➡ Φάρσαλα Πήγες Απιδανού➡ Οδός Θέτιδος προς Λαμίας➡ Οδός Λαμίας➡ 1o km Αρχαϊκος θολωτος τάφος➡ συνέχεια οδός Λαμίας➡ δεξιά νέος περιφερειακός Ε65 ➡ 4ο km αριστερά οδός Βόλου προς Βόλο ➡ 9o km αριστερά για Ρευματιά ➡ 12o km αριστερά από Ρευματιά για Βαμβακού πλατεία ➡ έξοδος από Βαμβακού προς διασταύρωση για Λαρίσης ➡16okm αριστερά οδός Λαρίσης προς Βασιλί ➡ 17,5 km αριστερά για Σιδηροδρομικό Σταθμό ➡ 18o km δεξιά Σταθμός–oδός Λαρίσης ➡ Πλατεία Δημαρχείου (Άγαλμα Αχιλλέα) ➡ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΣ.