Ναός Αγίων Αναργύρων στη Ζωοδόχο Πηγή Φαρσάλων

Στις βόρειες παρυφές της Τ.Κ. Ζωοδόχος Πηγή Φαρσάλων, επάνω σε χαμηλό λόφο με ίχνη αρχαίων λειψάνων, υψώνεται η τρίκλιτη βασιλική του 18ου αιώνα, αφιερωμένη στη λατρεία των Αγίων Αναργύρων. Ο Ναός, που έχει κηρυχθεί διατηρητέο μνημείο, σώζεται σε ερειπιώδη κατάσταση και στον αύλειο χώρο του φιλοξενεί το σύγχρονο νεκροταφείο του χωριού, γεγονός που αλλοιώνει τον αρχιτεκτονικό του χαρακτήρα.

Πρόκειται για μια επιμήκη τρίκλιτη βασιλική.

Η διάκριση της στα τρία κλίτη γίνεται με δύο σειρές από πέντε λίθινους κιόνες η καθεμιά.

Ο πρώτος κίονας της αριστερής σειράς είναι ρωμαϊκός, όπως φανερώνει η εγχάρακτη επιγραφή που σώζεται στην επιφάνεια του κορμού του.

Οι κίονες ενώνονται μεταξύ τους με τοξοστοιχίες.

Ο νάρθηκας είναι υπερυψωμένος του υπολοίπου ναού κατά τέσσερα σκαλιά.

Το δάπεδο του ναού, στην τελική φάση χρήσης του, συνίστατο από τετράγωνα πλακίδια.

Το τέμπλο δεν σώζεται, ούτε η στέγη του ναού.

Κατά τόπους διακρίνονται αμυδρά ίχνη του αγιογραφικού τοιχογραφικού διακόσμου.

Είναι σαφές ότι το μνημείο γνώρισε αρκετές φάσεις μετατροπών.

Χρονολογήθηκε στο 17ο αιώνα, αλλά πιο πιθανό είναι να κατασκευάσθηκε το 18ο αιώνα, μια περίοδο κατά την οποία υπάρχει αξιόλογη οικοδομική δραστηριότητα στην ευρύτερη περιοχή των Φαρσάλων.

Οι βαριές αναλογίες του κτηρίου του προσδίδουν μια πλαστή αίσθηση πρωιμότητας.