Έναρξη σχολικής χρονιάς για τους μαθητές Ρομά στα Φάρσαλα

Η έναρξη του σχολικού έτους 2022 – 2023 σε όλες τις σχολικές μονάδες της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022. Για τον λόγο αυτό τα μέλη του Παραρτήματος Ρομά Κέντρου Κοινότητας Δήμου Φαρσάλων της Δημοτικής Κοινωφελούς Επιχείρησης Φαρσάλων, η Βασιλική Λιάπη Κοινωνιολόγος , η Μαρία Τσιάμπα Παιδαγωγός Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης και ο Άγγελος Γκαραγκούνης Διαμεσολαβητής πραγματοποίησαν συνεχείς ενημερώσεις στον οικισμό το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου, τονίζοντας την αναγκαιότητα παρακολούθησης σχολικών μαθημάτων με συνέπεια. Μάλιστα, στις 9 Σεπτεμβρίου μαζί με την διευθύντρια του 4ου Νηπιαγωγείου Φαρσάλων Όλγα Παππά πραγματοποίησαν επίσκεψη στον οικισμό , συζήτησαν προβληματισμούς των γονέων και έλυσαν απορίες σχετικά με εκπαιδευτικά θέματα. Πρωταρχικός στόχος του Παραρτήματος Ρομά είναι η προώθηση των μαθητών Ρομά στο σχολείο και η υποστήριξη της εκπαίδευσής τους σε όλες τις βαθμίδες. Την ημέρα του Αγιασμού κοινωνιολόγος και παιδαγωγός παρευρέθηκαν με τις μητέρες των παιδιών στον Αγιασμό του 4ου Νηπιαγωγείου και του 4ου Δημοτικού Σχολείου Φαρσάλων. Αξίζει να αναφερθεί , ότι φέτος για πρώτη φορά, δύο κορίτσια Ρομά πραγματοποίησαν εγγραφή στο Επαγγελματικό Λύκειο Φαρσάλων .
Το Κέντρο Κοινότητας του Δήμου Φαρσάλων, υλοποιείται από την Κοινωφελή Επιχείρηση του Δήμου Φαρσάλων (ΔΗ.Κ.Ε.ΦΑ) στα πλαίσια της Πράξης ΕΣΠΑ «Επιχορήγηση ΔΗΚΕΦΑ για την λειτουργία Κέντρου Κοινότητας Δήμου Φαρσάλων». Το πρόγραμμα εντάσσεται στο Περιφερειακό Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Θεσσαλίας 2014-2020 και συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο(ΕΚΤ).

-Ισόγειο Δημαρχιακού Καταστήματος, Πλατεία Δημαρχείου, Τ.Κ. 40300, Φάρσαλα, Τηλ.2491350161,e-mail: k.koinotitas@dimosfarsalon.gr